مدیریت نوین و پویا، تعهد به ارزش های انسانی و شایسته سالاری و بومی سازی تکنولوژی های روز دنیا و سرمایه گذاری در فراگیرسازی آن و اجرای پروژه های بزرگ، از جمله دستاوردهای این هلدینگ بین المللی است.

قیر

قیر یک نفت خام کم عیار است که از هیدروکربن های پیچیده و سنگین تشکیل شده است. قیر یک سیال غلیظ و چسبناک است که در یک منابع ذخیره نفت یافت می شود و برای بهره برداری باید از آن استخراج شود. هنگام استخراج آن، حرارت و تلاش زیادی نیاز است تا آن محصول برای استفاده به گریدهای بهتری ارتقاء یابد. اگرچه استخراج قیر از زمین سخت است و مشکلات عدیده ایی دارد، اما می تواند به طور طبیعی در تراوش نفت به سطح زمین حباب زده و خارج شود. این نشت‌ها در مکان‌هایی رخ می دهد که سوخت‌های فسیلی و فرآورده‌های نفتی به جای گیر افتادن در اعماق زمین از زمین فوران کرده و خارج می‌شوند. قیر و آسفالت در این تراوش ها خارج شده و در یک مکان به اصطلاح استخر قیر جمع می شوند. علاوه بر این، قیر جزء اصلی سوخت فسیلی ماسه های نفتی است. هنگامی که قیر با آسفالتین ترکیب می شود ماده جامدی تشکیل می شود که برای روکش آسفالت جاده ها مفید است.

قیر علاوه بر اینکه به طور طبیعی در تراوش‌ها و ماسه‌های نفتی یافت می‌شود، می‌تواند با حذف بخش‌های سبک‌تر از نفت خام در طول فرآیند پالایش نفت در ستون تقطیر تولید شود. بخش هایی که از نفت خام حذف می شوند عبارتند از: گاز مایع، بنزین و گازوئیل.

هنگامی که نفت خام از زمین استخراج شد، می توان از نفت خارج شده تولید قیر را آغازکرد. نفت خام از مخازن ذخیره سازی و از طریق سیستمی پمپ می شود که دمای نفت خام را تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد افزایش می دهد. سپس این نفتِ گرم شده، به یک کوره منتقل می‌شود، جایی که حتی تا دمای ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد و بالاتر نیز گرم می‌شود، و به یک ستون تقطیر وارد می‌شود. در اینجا جداسازی اجزای مختلف نفت خام اتفاق می افتد. همانطور که اجزای سبک تر به سمت بالا می روند، اجزای سنگین – از جمله قیر – به پایین ستون سقوط می کنند. این فرآیند به عنوان تقطیر کسری (برش های نفت خام) شناخته می شود. در نهایت، قیر با تقطیر بیشتر باقی مانده انتهای ستون تقطیر است.

بیشتر قیرهای تصفیه شده در صنعت ساختمان استفاده می شود. عمدتاً از آن در کاربردهایی برای سنگفرش و سقف استفاده می شود. ۸۵ درصد از کل قیر به عنوان چسب در آسفالت جاده ها، باند فرودگاه ها، پارکینگ ها و پیاده روها استفاده می شود. برای استفاده از قیر روی سطح جاده، شن و سنگ ریزه را با قیر غلیظ مخلوط می کنند و از آن برای روکش کردن سطح جاده ها استفاده می کنند. ۱۰٪ از قیر مورد استفاده در سراسر جهان در ساخت سقف استفاده می شود، زیرا کیفیت ضد آب بودن آن به عملکرد خوب سقف ها کمک می کند. ۵ درصد قیر برای مصارف آب بندی و عایق کاری در مصالح ساختمانی مختلف از جمله پشت کاشی و زیر رنگ استفاده می شود.

علاوه بر این مصارف اصلی، قیر مصارف جزئی زیادی نیز دارد. نمونه های دیگر عبارتند از عایق صدا، استفاده در مواد منفجره، محافظت در برابر کپک، چسب در بریکت ها، زیره کفش، پوشش نرده و تثبیت خاک و …