مدیریت نوین و پویا، تعهد به ارزش های انسانی و شایسته سالاری و بومی سازی تکنولوژی های روز دنیا و سرمایه گذاری در فراگیرسازی آن و اجرای پروژه های بزرگ، از جمله دستاوردهای این هلدینگ بین المللی است.

متانول

متانول نوعی الکل است ( که همچنین با نام های الکل چوب و متیل الکل نیز شناخته می شود) که بیشتر برای تولید سوخت، حلال ها و ضد یخ استفاده می شود. مایعی بی رنگ، فرار، قابل اشتعال و بر خلاف اتانول برای مصارف انسانی سمی است. متانول همچنین برای تولید انواع مواد شیمیایی دیگر از جمله اسید استیک کاربرد دارد.

مقادیر کمی از متانول به طور طبیعی در بسیاری از موجودات زنده به عنوان بخشی از فرآیندهای متابولیک آنها وجود دارد. به عنوان مثال، متانول به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

روش تولید:

این سوخت به طور کلی توسط گاز طبیعی اصلاح کننده بخار برای ایجاد گاز سنتز تولید می شود. تغذیه این گاز سنتز به یک راکتور با یک کاتالیزور متانول و بخار آب تولید می کند. مواد اولیه مختلف می توانند متانول تولید کنند، اما گاز طبیعی در حال حاضر مقرون به صرفه ترین است.

مزایای استفاده:

متانول می تواند جایگزینی برای سوخت های معمولی حمل و نقل باشد. مزایای متانول عبارتند از:

هزینه های تولید پایین تر – تولید متانول نسبت به سایر سوخت های جایگزین ارزان تر است.

ایمنی بهبود یافته – متانول در مقایسه با بنزین خطر اشتعال پذیری کمتری دارد.

افزایش امنیت انرژی – متانول را می توان از انواع مواد اولیه مبتنی بر کربن خانگی مانند زیست توده، گاز طبیعی و زغال سنگ تولید کرد.

ضد یخ:

متانول دارای خواص شیمیایی است که به آن اجازه می دهد نقطه انجماد مایعات دارای آب را کاهش داده و نقطه جوش آنها را افزایش دهد. این ویژگی ها باعث می شود که متانول به عنوان ضد یخ در مایع شیشه شوی استفاده شود تا مایع تمیزکننده یخ نزند. همچنین به خطوط لوله گاز طبیعی تزریق می شود، تا  نقطه انجماد آب را در طول حمل و نقل نفت و گاز کاهش دهد.

حلال:

متانول در درجه اول به عنوان یک حلال صنعتی برای تولید جوهر، رزین، چسب و رنگ استفاده می شود. همچنین به عنوان یک حلال در ساخت مواد و محصولات دارویی مهم مانند کلسترول، استرپتومایسین، ویتامین ها و هورمون ها استفاده می شود.

سوخت:

تقریباً ۴۵ درصد از متانول تولید شده در جهان در کاربری های مرتبط با انرژی استفاده می شود. متانول را می توان به عنوان یک نوع سوخت خودرو یا سوخت دریایی برای قایق ها استفاده کرد. همچنین می توان آن را با بنزین ترکیب کرد تا سوختی کارآمد به نام متیل بوتیل اتر (MTBE) تولید کند که انتشار کمتری نسبت به بنزین معمولی دارد. متانول همچنین در بیودیزل استفاده می‌شود، نوعی سوخت تجدیدپذیر که از چربی‌های گیاهی یا حیوانی ساخته می‌شود و می‌تواند به جای سوخت معمولی استفاده شود یا در آن ترکیب شود.

غذا:

متانول به طور طبیعی در بسیاری از غذاها از جمله میوه ها و سبزیجات وجود دارد. متانول غذایی به تنظیم فعالیت ژن انسان کمک می کند. همچنین در سیستم گوارش انسان برای کمک به متابولیسم غذا ایجاد می شود.