مدیریت نوین و پویا، تعهد به ارزش های انسانی و شایسته سالاری و بومی سازی تکنولوژی های روز دنیا و سرمایه گذاری در فراگیرسازی آن و اجرای پروژه های بزرگ، از جمله دستاوردهای این هلدینگ بین المللی است.

مونو اتیلن گلایکول

اتیلن گلایکول از اتیلن، از طریق اکسید اتیلن واسطه تولید می شود. اتیلن اکسید با آب واکنش می دهد و اتیلن گلایکول تولید می کند. بیشترین بازده اتیلن گلایکول در pH اسیدی یا خنثی با مقدار زیادی آب رخ می دهد. در این شرایط می توان بازده اتیلن گلایکول ۹۰ درصد را به دست آورد. محصولات جانبی اصلی عبارتند از الیگومرهای اتیلن گلایکول دی اتیلن گلایکول، تری اتیلن گلایکول و تترااتیلن گلایکول.

کاربردهای نهایی MEG از لباس و سایر منسوجات و از بسته بندی گرفته تا ظروف آشپزخانه، خنک کننده موتور و ضد یخ را شامل می شود. پارچه های پلی استر و پشمی، روکش ها، فرش ها و بالش ها و همچنین ظروف سبک و محکم پلی اتیلن ترفتالات و ظروف مواد غذایی از اتیلن گلایکول تولید می شوند. خواص مرطوب کننده (جذب آب) این ماده آن را برای استفاده در ساخت الیاف، کاغذ، چسب، جوهر چاپ، چرم و سلفون ایده آل می کند.

MEG مایعی بی رنگ و بی بو با غلظت شربت مانند است.

۵۵ درصد MEG در ساخت الیاف پلی استر استفاده می شود. ۲۵ درصد MEG در بسته بندی و بطری های پلی اتیلن ترفتالات – یا PET – استفاده می شود.

کمپانی شِل یکی از بزرگترین کارخانه های MEG جهان را در نوامبر ۲۰۰۹ در مرکز مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی خود در سنگاپور افتتاح کرد. ظرفیت سالانه این کارخانه ۷۵۰۰۰۰ تن است.

تولید سالانه کارخانه MEG در سنگاپور می تواند بیش از دو میلیون تن پلی استر تولید کند که برای تولید ۶.۷ میلیارد پیراهن پلی استر کافی است – تعداد پیراهنی که از کل تعداد مردم جهان بیشتر است.!

MEG از اتیلن از طریق اکسید اتیلن تولید می شود که به نوبه خود با استفاده از فرآیند تولید حرارتی یا کاتالیزوری هیدراته می شود.

مونو اتیلن گلایکول چگونه تولید می شود؟

اکسید اتیلن واسطه برای تبدیل اتیلن (اتن) به اتیلن گلایکول استفاده می شود. اکسید اتیلن از طریق اکسیداسیون به دست می آید و سپس با آب واکنش داده و مونو اتیلن گلایکول با دی و تری اتیلن گلایکول به عنوان محصولات مشترک تولید می شود:

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH

اسیدها و بازها می توانند این واکنش را کاتالیز کنند، یا این واکنش می تواند در pH خنثی در دمای بالا رخ دهد.

مونو اتیلن گلایکول همچنین از طریق هیدروژنه کردن دی متیل اگزالات در حضور یک کاتالیزور مس یا از طریق استوکسیلاسیون اتیلن ساخته می شود.

تقاضای جهانی برای مونو اتیلن اتیلن گلایکول (MEG) با بازاری به ارزش ۲۵ میلیارد دلار روبرو است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۴ سالانه ۶ درصد رشد کند. از دلائل پیش بینی رشد سالانه، افزایش تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET) و افزایش تقاضا برای پلی استرها در آسیا و اقیانوسیه است. بیشتری تقاضای این محصول از کشور چین است، جایی که تقریباً ۷۰ درصد از تولید MEG جهان مصرف می‌شود.

مونو اتیلن گلایکول چگونه ذخیره و توزیع می شود؟

بر اساس NFPA 704، مونو اتیلن گلایکول در ناپایداری، صفر درجه بندی می شود که نشان می دهد مونو اتیلن گلایکول معمولاً پایدار است. بخارات مونو اتیلن گلایکول از هوا سنگین تر است و و پراکنده می شود. به دلیل نقطه اشتعال بالا، این ماده شیمیایی دارای درجه اشتعال ۱ است که نشان می دهد برای احتراق به پیش گرمایش قابل توجهی نیاز دارد. اما در انبارداری MEG باید دور از حرارت، جرقه و شعله باز نگهداری شود. در صورت وقوع آتش سوزی، باید از فوم مقاوم در برابر الکل یا اسپری آب برای مبارزه با آتش سوزی با تمرکز بر جلوگیری از نشت مواد به منابع آب یا فاضلاب استفاده شود.